Nawigacja

  • Spotkanie świąteczne

    17 grudnia 2015r. był w naszym Ośrodku dniem szczególnie uroczystym. W klimacie świąt i nastrojowej scenografii bożonarodzeniowej, pani dyrektor Joanna Ciesielska przywitała wszystkich zebranych i skierowała do nich ciepłe życzenia świąteczne i noworoczne. Życzenia przekazali również obecni na uroczystości goście: przedstawiciele władz samorządowych - Marek Omasta przewodniczący Rady Powiatu, Witold Cira specjalista ds. oświaty powiatu pińczowskiego, Teresa Gładysz – kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Wioletta Usnarska Sekretarz Powiatu, Marcin Kozłowski Sekretarz Miasta i Gminy Pińczów, Jan Staworzyński ks. dziekan, proboszcz parafii św. Jana i Ewangelisty, Wojciech Bucki Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie, Anna Golik dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie oraz pani Sylwia Robak przewodnicząca Rady Rodziców. Szczególnie miło było nam gościć emerytowanych dyrektorów naszego Ośrodka panią Halinę Wójcik i pana Ludwika Ziółkowskiego oraz nauczycieli emerytów.

    Mieniąca się gamą barw choinka, obok żłóbek, a w nim Józef, Maryja i Mała Dziecina … Melodia wyznaczana rytmem strun gitary … Tak rozpoczęły się Jasełka przygotowane przez uczniów. Zgromadzeni w skupieniu i ze wzruszeniem obejrzeli opowieść z Betlejem. Kolędy śpiewane przy własnym akompaniamencie klawiszy i gitary poprzedziły czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

    Wigilia szkolna to opłatek, życzenia, podarunki i spotkania przy wspólnym stole. Uczniowie kontynuowali tradycję w zespołach klasowych z wychowawcami i rodzicami. Tam podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia szczęśliwych, pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia.

    Cała społeczność SOSW życzy wszystkim zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego spotkania. Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk. Niech Gwiazda Betlejemska rozświetli życia mrok, a Boża Dziecina sprawi, że wspaniały będzie Nowy Rok!

  • Świąteczny czas trwa......

    Wśród wielu mikołajkowych prezentów otrzymaliśmy jeszcze jeden – bilety wstępu do kina. W dniu 14 grudnia 2015r. w Cinema City Zakopianka w Krakowie obejrzeliśmy film pt. "Mały Książę”. Jest to piękna, animowana baśń, a zachwycająca strona wizualna, pozwoliła prawdziwie poczuć klimat opowieści Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

    Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca, wywierając ogromne wrażenie na małych i dużych widzach. W każdym z nas pozostało coś, co skłania do przemyśleń .....

         "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak lata."

         "Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś."

         "Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym."

                                                                                                                                  Antoine de Saint-Exupéry

     

    W drodze powrotnej z kina, zatrzymaliśmy się na smacznym poczęstunku w Mc Donalds.

  • Wizyta Św. Mikołaja

    Wizyta Św. Mikołaja

    Spotkanie ze św. Mikołajem to ogromne przeżycie i radość, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.  Dnia 7 grudnia 2015r. do naszego Ośrodka zawitał ten sympatyczny gość. Pogoda zapowiadała raczej wizytę wielkanocnego zająca, ale Mikołaj i tak przybył. Wielka radość zagościła na twarzach dzieci na widok długo oczekiwanej  postaci. Czekali na niego wszyscy uczniowie: od najmłodszych aż po tych najstarszych. Na szczęście Święty miał pomocnice - Śnieżynki, gdyż sam nie dałby rady rozdać tylu prezentów.

    Był to dzień pełen radości i uśmiechów.

    Szczególne podziękowania za wsparcie finansowe składamy:

    Regesta S.A.

    ul. Nowowiejska 52 a

    28-400 Pińczów

     

    Panu Jackowi Kurczynie

    ŻAK- BUS

    Pasturka 38

    28-400 Pińczów

     

    Pracownikom Urzędu Skarbowego

    w Pińczowie

     

    Panu Wojciechowi Radejowi

    Nida Media

    Sp. z o.o. Leszcze 15

     

    Pani Jolancie Rojek

    Prezes Fundacji Dobroczynności ATLAS

    Ul. Jaśkowa Dolina 17

    80- 252 Gdańsk

     

    Pani Beacie Kita

    Prezes PEC

    w Pińczowie

     

    Przedsiębiorstwu Usług Technicznych i Handlu FMK Spółka z o.o.

    Leszcze 15 28-400 Pińczów

     

    Więcej zdjęc w galerii.

     DZIĘKUJEMY CI, ŚWIĘTY MIKOŁAJU!!!

  • Festyn Mikołajkowy

    Dnia 4 grudnia 2015 r. uczniowie z naszego Ośrodka uczestniczyli w IX Festynie Mikołajkowym  zorganizowanym  przez Burmistrza miasta i Gminy Pińczów oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. W  Parku Miejskim czekał Św. Mikołaj ze Śnieżynkami i pomocnikami, w których wcielili się członkowie Wolnej Grupy Motocyklowej Ponidzie. Zaprosili wszystkie dzieci i opiekunów do spólnej zabawy, konkursów z nagrodami,  modelowania balonów oraz  malowania buziek. Na uczestników czekała gorąca czekolada, słodycze i cukrowa wata.

    Stowarzyszenie działające przy SOSW przygotowało stoisko z ręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi, ozdobami bożonarodzeniowymi oraz pięknie przyozdobionymi pierniczkami. Współudział w przygotowaniu tegorocznych rękodzieł miało wiele osób, którym Zarząd Stowarzyszenia  składa serdeczne podziękowania.

    Więcej zdjęć w galerii.

     

     

  • Zaśpiewali w „ Krainie Uśmiechu”

    Dnia 3 grudnia 2015r. niepełnosprawni z różnych zakątków regionu świętokrzyskiego spotkali się w Centrum Kultury w Jędrzejowie, by cieszyć się z wzajemnych występów podczas XIII Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej dla Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi.

    Podobnie jak w latach ubiegłych była to doskonała okazja do zaprezentowania zdolności artystycznych wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych oraz pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu, też pragną podzielić się swoimi talentami i osiągnięciami z szerszą widownią.

    Zespół z naszego Ośrodka zaprezentował układ choreograficzny do piosenki Arlekin z repertuaru Filipinek. Wychowankowie, przeobrażeni w zakochanego Arlekina, jego ukochaną Kolombinę oraz obecne na balu zabawki brawurowo zatańczyli energetycznego twista. Temu, jak i pozostałym występom towarzyszyła radość, akceptacja i otwarte serca na potrzeby osób niepełnosprawnych. Wyjątkowo radosna atmosfera występującej młodzieży i dzieci skutecznie zarażała publiczność i porywała do wspólnej zabawy.

  • Na świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja….

    Na świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja….

    Jest taki jeden dzień w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w wieczór św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby poznać swoją przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 
    Dziś Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

    Dnia 30.11.2013r. odbyła się w naszym Ośrodku  długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Spotkanie rozpoczęło się magicznymi słowami „Andrzeju nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj”. Siedząc w magicznym kręgu, dzieci zapoznały się z gawędą na temat tradycji andrzejkowych. Na uroczystości pojawiły się Wróżki, które przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Uczestnicy  imprezy wróżyli sobie też, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami, jak również wysypując szpilki z kubeczka (powstałe w ten sposób literki miały przypisane znaczenie).
    Czas pomiędzy wróżbami dzieci i młodzież wykorzystała na taniec i zabawę przy rytmach muzyki współczesnej. Andrzejkowy dzień dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.
    Ciekawe, czy przepowiedziana przyszłość przełoży się na rzeczywistość?.... 
    Zabawy, radości oraz uśmiechu tego dnia było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny  andrzejkowy bal.

    Więcej zdjęć w galerii.

  • Wycieczka do Kielc na film ,, Listy do M 2”

    Dnia 26 listopada 2015 r. uczniowie naszego Ośrodka z uśmiechem na twarzy wsiedli do autokaru i wyruszyli do Kielc. Pierwszym punktem wycieczki było oglądanie świątecznych dekoracji w Galerii Echo. Ogromną frajdą był dla większości poczęstunek.  Każdy uczestnik otrzymał popcorn i colę. Po posiłku, wychowankowie wraz z opiekunami obejrzeli komedię romantyczną ,, Listy do M 2” w kinie Helios.  Bohaterowie wyreżyserowanych przez Macieja Dejczera ,, Listów do M 2” rozśmieszali, wzruszali. Przekonali widzów do tego by uwierzyli, że w święta wszystko jest możliwe i że to właśnie miłość jest największym prezentem pod choinkę.

    W drodze powrotnej pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory – dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Z uśmiechem na twarzach, pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do naszego Ośrodka.

  • „Mądra szkoła czyta dzieciom”

    „Mądra szkoła czyta dzieciom”

    Czytanie to doskonała forma kontaktu z dzieckiem, znakomity sposób zaspokajania jego potrzeb emocjonalnych. Jest to świetny czas do wspólnej zabawy i śmiechu, ale też do prowadzenia rozmów i nauki.

    Raz w miesiącu naszą placówkę będą odwiedzać zaproszeni goście. Podczas tych spotkań czytane będą na głos książki, po czym organizowane zajęcia plastyczne, ruchowe lub inne zabawy wokół przeczytanego tekstu. Wychowawcy klas poświęcają 10 – 15 minut czytając na godzinach z wychowawcą. Projekt „Mądra szkoła czyta dzieciom” rozpoczął się u nas 18 listopada 2015r.

    Pani Jolanta Opoka – dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie i pani Grażyna Zuchowicz przeczytały jedną z baśni H.Ch. Andersena „Calineczka”. Dopełnieniem słowa słyszanego była projekcja filmu, podczas której pełniej poznały losy głównej bohaterki.

    Pamiętajmy:
    Nawet w najtrudniejszym położeniu nie należy tracić nadziei...

     

  • Obchody Święta Niepodległości

    11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Obchodzimy wtedy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.  

    Każdego roku przeżywamy tą uroczystość inaczej i za każdym razem bardzo wyjątkowo. Dnia 6 listopada 2015 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony temu najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. 
    Po odśpiewaniu hymnu państwowego i wyprowadzeniu pocztu flagowego rozpoczęła się cześć artystyczna. Składała się ona z trzech etapów: wprowadzenia we wspomniane wydarzenia, części poetycko - patriotycznej  i prezentacji multimedialnej. 
    Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. 
    Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego, który znajduje się na dziedzińcu naszego Ośrodka.

  • Jesienna wyprawa do lasu

    Jesienna wyprawa do lasu

    Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu szkoły. W czwartek 29.10.2015 roku, korzystając ze wspaniałej jesiennej pogody, wybraliśmy się do lasu w okolicach Leśniczówki w Michałowie. Podczas spaceru ścieżką edukacyjną, dzięki ustawionym licznym tablicom dydaktycznym o tematyce przyrodniczej i leśnej,  dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek o życiu roślin i zwierząt mieszkających w tym lesie.
    Następnie  podzieliliśmy się na kilkuosobowe zespoły i przystąpiliśmy do realizacji zadań: 

    • rozpoznawania drzew po liściach i owocach,
    • rozpoznawania drzew po korze (wzrokiem i dotykiem)
    • rozpoznawania drzew po ich ogólnym wyglądzie. 

    Przeprowadziliśmy też obserwację środowiska pod kątem: obecności zwierząt (nagryziona szyszka-wiewiórka, rozgrzebana ziemia pod dębem - (dziki, zając, itp.), kolorów lasu - kolorowe liście, mech, źdźbła trawy, leśne owoce. Analizowaliśmy warstwową budowę lasu. 

    Nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i posiłek. - pieczenie kiełbasek  nad ogniskiem. 
    Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń, rozpoczęliśmy „sesję zdjęciową”. Wszystko, co nas otaczało, okazało się bardzo ciekawe. Drzewa, grzyby, owady, na co dzień nie przyciągające naszej uwagi, stały się teraz interesujące. Wszyscy znaleźli coś zajmującego, co warto było uwiecznić. Jedni obserwowali pracę pająka, inni zachwycali się znalezionym grzybem. Z dala od hałasu, z radością słuchaliśmy śpiewu ptaków i stukania dzięcioła. 
    Przed odjazdem zebraliśmy ogromny bukiet z różnobarwnych liści, który wręczyliśmy pani dyrektor po powrocie do szkoły.

     

    Więcej zdjęć w galerii.

  • Wycieczka do Kij

    Dnia 28.X.2015 r. grupa uczniów z naszego Ośrodka wybrała się do Samorządowego Centrum Kultury w Kijach.

    Spotkanie rozpoczęła ciekawa lekcja biblioteczna – Kącik Malucha „Fasolka”. W refleksyjną atmosferę wprowadziła nas poezja ks. Jana Twardowskiego. Następnie zwiedziliśmy Kasztelanię. Zobaczyliśmy wnętrza nowoczesne, przestronne, jasne, przytulne i kolorowe. Książki pachniały farbą drukarską, aż chciało się tam zostać dłużej. Dopełnieniem wrażeń była projekcja filmu „ Ponidzie na Ziemi”.

    Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i upominkami w postaci książek.

  • Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze. 
     

    Dzień 14 października obchodzimy każdego roku wyjątkowo. To szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany Dniem Nauczyciela. Nie bez powodu, gdyż to właśnie tego dnia mamy okazję obdarować naszych pedagogów kwiatami i złożyć im życzenia, dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w naszą edukację.

    Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszym Ośrodku odbyła się 16.10.20105r. w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego.

    Następnie pani dyrektor powitała całą społeczność Ośrodka, a szczególnie ciepło grono pedagogiczne oraz pracowników administracji i obsługi. W tym szczególnym dniu złożyła wszystkim pracownikom podziękowania za codzienną pracę, trud i zaangażowanie w edukację i wychowanie naszych podopiecznych. Życzyła wiele satysfakcji, radości, sukcesów w  życiu zawodowym i osobistym oraz uśmiechu na twarzach dzieci i ich rodziców.

    Miłym akcentem spotkania był montaż słowno – muzyczny w wykonaniu naszych uczniów, którzy w ten sposób docenili pracę i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. 

    Więcej zdjęć w galerii.

  • Wycieczka do Ojcowa

    Wycieczka do Ojcowa

    Dzień 14 X zaczął się dla nas bardzo wcześnie. Już o 7.30 ruszyliśmy autokarem na spotkanie z przyrodą i przygodą.

    Na początku dnia było szaro i mgliście, jednak coraz bliżej celu naszej wycieczki, w piękne i malownicze rejony Ojcowa, rozpogodziło się, a nawet zza chmur wyszło na chwilkę słońce. Na parkingu czekał na nas przewodnik, który przedstawił plan dnia.

    Opowiedział nam historię Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy ruiny resztki murów obronnych i części mieszkalnych, wieżę i bramę wjazdową/, które pozostały z dawnej budowli zamkowej. Ze wzgórza zamkowego podziwialiśmy malowniczą panoramę Doliny Prądnika.

    Na pieszą wędrówkę udaliśmy się szlakiem prowadzącym do Bramy Krakowskiej. W przepięknym dnie Doliny Prądnika bardzo licznie nagromadziły się ostańce skalne o charakterystycznych nazwach i kształtach. Najsłynniejsze z nich to Igła Deotymy, Skały Panieńskie, Skały Kawalerskie, Rękawica. Duże wrażenie wywarła na nas Brama Krakowska którą tworzą bloki skalne mające 15 metrów wysokości.

    Tuż za Brama Krakowską mogliśmy skosztować wody ze Źródełka Miłości. Według legendy każdej osobie, która napije się tutejszej wody zagwarantowana jest długa
    i trwała miłość.

    Podczas spaceru przewodnik opowiadał o roślinności i zwierzętach żyjących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

    Następnie pojechaliśmy do Pieskowej Skały. Z powodu remontu nie udało nam się zwiedzić znajdującego się w tej miejscowości zamku wbudowanego w skały. Udaliśmy się za to pod Maczugę Herkulesa znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie zamku. Podziwiając fantazyjną skałę usłyszeliśmy wiele legend związanych z tym miejscem.

     Pełni wrażeń, i już bardzo zmęczeni , udaliśmy się na zasłużony i bardzo smaczny obiad 
    w restauracji „Pod Nietoperzem”.

    Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie jednej z największych jaskiń Jury Krakowskiej, Jaskini Nietoperzowej. Podczas wędrówki ciemnymi korytarzami udało nam się zobaczyć kilka malutkich nietoperzy.

      Do domu wróciliśmy wyczerpani, ale za to w doskonałych humorach i ze wspaniałymi wspomnieniami. Kolejny raz przekonaliśmy się jak piękny i różnorodny jest nasz kraj!

    Więcej zdjęc w galerii.

     

  • Dzień Patrona

    Dzień Patrona

    Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym obchodom Święta Patrona Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, które odbyły się w piątek 25 września 2015r. Tegoroczna rocznica była szczególna, ponieważ  od chwili wyboru patrona dla naszego Ośrodka minęło już 10 lat.

    Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Jana Apostoła Ewangelisty w Pińczowie, której przewodniczył ks. dziekan Jan Staworzyński. U jego boku przy ołtarzu, obok którego widniał portret błogosławionego obecny był poczet sztandarowy Ośrodka. W nabożeństwie uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście.

    O godzinie 10:00 wszyscy spotkaliśmy się się w auli szkolnej. Pani dyrektor przywitała przybyłych gości , uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych: starosta Ryszard Barna, przewodniczący Rady Powiatu Marek Omasta, specjalista dsoświaty powiatu pińczowskiego Witold Cira, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół pani Anna Golik - liceum Ogólnokształcące i pan Tadeusz Niewygoda – Zespół Szkół Zawodowych oraz dyrektor Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej pani Marta Stępień. Duchową opiekę zapewnił nam ks. dziekan Jan Staworzyński.

    Pani dyrektor przywitała zebranych i w kilku zdaniach wprowadziła w nastrój tego święta.

    Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów. Przepełnieni wdzięcznością za duchową opiekę bł. ks. J. Pawłowskiego staliśmy zasłuchani w prezentowany montaż słowno – muzyczny połączony z prezentacją multimedialną opowiadający o życiu i męczeńskiej śmierci patrona. Na zakończenie najmłodsi uczniowie zatańczyli polkę przy akompaniamencie swego kolegi.

    Dzień zakończył się miłym akcentem- przejażdżką zaprzęgiem konnym po ulicach Pińczowa. Atrakcję tę zapewnił nam Ośrodek jazdy konnej i hipoterapii „Hipoland” ze Zbludowic.

    W tym czasie rodzice i wychowawcy mogli porozmawiać przy kawie i ciastach upieczonych przez uczniów szkoły zawodowej.

    Dziękujemy wszystkim za obecność.

     

     

  • TO JUŻ 22 „SPRZĄTANIE ŚWIATA”!

     

    Tegoroczna akcja „Sprzątania Świata” ruszyła pod hasłem „Wyprawa – poprawa”. Jak co roku podjęliśmy to ogólnopolskie wyzwanie. Dnia 18 września 2015 r. z samego rana wzięliśmy sprawy w swoje ręce i wyruszyliśmy sprzątać teren wokół szkoły oraz obszar Góry Zamkowej. „Uzbrojeni" w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady przemierzaliśmy pobliski teren. Pełni entuzjazmu, prześcigaliśmy się w poszukiwaniu śmieci.

    Uwieńczeniem pracy były pełne worki. Posegregowane odpady zostały przekazane organizatorowi akcji Wydziałowi Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Pińczów.

    Akcja przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także rozbudzenia współodpowiedzialności za jakość otaczającego nas środowiska.

    Więcej zdjęć w galerii.

  • Witaj szkoło!

    Witaj szkoło!

    Uczniowie zazwyczaj z niecierpliwością czekają na pierwszy dzień w szkole a szczególnie na spotkanie z koleżankami i kolegami. Tak było i tym razem. Od samego rana 1 września 2015 roku dziedziniec był wypełniony gwarem wypoczętych, opalonych, uśmiechniętych dzieci, rodziców i nauczycieli.

    Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się od  wprowadzeniu sztandaru Ośrodka i odśpiewania hymn państwowego. Pani dyrektor serdecznie powitała uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej placówki, rodziców, grono pedagogiczne oraz wszystkich pracowników. Następnie przekazała informacje dotyczące zmian w gronie pedagogicznym, zapoznała z organizacją pracy placówki w b.r. szkolnym oraz przedstawiła wychowawców klas i grup wychowawczych.

    Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zaszczycił swoją obecnością pan Ryszard Barna - Starosta Powiatu Pińczowskiego. Skierował słowa uznania do pracujących w Ośrodku a dzieciom życzył zapału i wytrwałości w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności.

    Szczegółowe informacje związane z nowym rokiem szkolnym uczniowie i rodzice uzyskali od wychowawców poszczególnych klas i grup wychowawczych.

    Życzymy wszystkim wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole...:)

  • Nasz Ośrodek laureatem konkursu grantowego!

    Jury konkursu grantowego Fundacji Aviva „To dla mnie ważne” wybrało 12 laureatów trzeciej edycji konkursu. Uczestniczyło w niej 471 inicjatyw społecznych, których celem jest pomoc rodzicom w wychowaniu małych dzieci.


    Zgodnie z regulaminem konkursu jury wybrało 10 laureatów spośród 20 inicjatyw, które uzyskały największe poparcie w głosowaniu internetowym, a także przyznało 2 granty specjalne.

    Wśród laureatów znalazła się inicjatywa Uśmiechem dzieci klikane (12 000 zł)  zgłoszona przez Szkołę Podstawową przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pińczowie (woj. świętokrzyskie). Grant przeznaczony jest na zakup dwóch tablic multimedialnych, które pomogą dzieciom niepełnosprawnym w nauce i zabawie.

    Dokonując wyboru, jury kierowało się kryteriami określonymi w regulaminie, przede wszystkim trafnością i zgodnością inicjatywy z celami konkursu, jej skutecznością i trwałością, budżetem oraz liczbą bezpośrednich i pośrednich odbiorców.

    Po ogłoszeniu wyników Fundacja Aviva uzgodni szczegóły realizacji inicjatyw z wnioskodawcami, podpisze umowy i przekaże granty.

    Do trzeciej edycji konkursu zostało zgłoszonych 471 inicjatyw ze wszystkich województw (najwięcej z mazowieckiego, dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego), zarówno z małych miejscowości, jak i z dużych miast.

    W głosowaniu internetowym, które trwało od 7 maja do 14 czerwca tego roku, oddano ponad 930 tysięcy głosów.

    – Jesteśmy zbudowani, że udaje nam się zaangażować tylu ludzi, dla których dobro dzieci, rodziców i lokalnych społeczności jest bardzo ważne. Nasz konkurs pokazuje też, jak różnorodne są pomysły działań na rzecz dzieci; jak wszechstronnie myślimy o rozwoju i wychowaniu dzieci. Cieszę się, że pomożemy w realizacji kolejnych 12 inicjatyw. W poprzednich dwóch edycjach sfinansowaliśmy już 15 inicjatyw z różnych regionów, przekazując na ich rzecz 335 tys. zł. Jako pierwsza fundacja korporacyjna w Polsce daliśmy też możliwość bezpośredniego wspierania inicjatyw poprzez crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe – mówi Elżbieta Wójcik, prezes Fundacji Aviva.

    – Uczestnictwo w pracach jury nie było łatwe. To duża odpowiedzialność decydować o tym, że ktoś otrzyma pomoc, a ktoś inny nie. Dlatego cieszę się, że udało nam się dofinansować wiele projektów. Mam nadzieję, że gdy powstaną, będą naprawdę ważne dla tamtejszych rodzin, dzieci. Starałam się wesprzeć swoim głosem te inicjatywy, które mają najmniejsze szanse, a jednocześnie czułam, że są koniecznie potrzebne. Będę obserwować, co dalej będzie się z nimi działo – mówi Małgorzata Kożuchowska, która po raz pierwszy uczestniczyła w pracach jury konkursu „To dla mnie ważne”.

    Do jury konkursu Fundacja Aviva zaprosiła znane osoby: Małgorzatę Kożuchowską, aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną, angażującą się w działania na rzecz potrzebujących, dr Aleksandrę Piotrowska, psycholog dziecięcą, autorkę wielu publikacji dla dzieci i rodziców, Igę Młynarczyk, blogerkę parentingową angażującą się w akcje społeczne na rzecz dzieci, prof. Janusza Książyka, kierownika Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Jacka Olszewskiego z zarządu Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej oraz Pawła Wolińskiego,prezesa zrzeszającej rodziców Fundacji Mamy i Taty. Z ramienia Fundacji Aviva w skład jury wchodzą: Elżbieta Wójcik, prezes Fundacji Aviva, Agnieszka Wieczorek-Nowak, członek zarządu Fundacji Aviva orazMonika Kulińska, dyrektor HR grupy Aviva.

    Do końca lipca na stronie http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,181,usmiechem-dzieci-klikane.html można natomiast wesprzeć inicjatywę konkursową w ramach crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Każdy sympatyk może w łatwy sposób przekazać online nawet drobną kwotę – począwszy od 5 zł – na cel bliski swojemu sercu. W crowdfundingu uczestniczą inicjatywy, która zgłosiły się do konkursu „To dla mnie ważne” do 14 czerwca.

    Aviva należy do największych grup ubezpieczeniowych w Europie. W Polsce działa od 1992 roku (do 2009 roku jako Commercial Union). Specjalnością Avivy są ubezpieczenia na zdrowie i życie. Firma ubezpiecza też mieszkania, domy, samochody i majątek firm klientów. Ułatwia oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy na ważne cele, w tym na emeryturę. Obsługuje 3,5 mln klientów i zarządza aktywami powierzonymi przez klientów o wartości ponad 50 mld zł. Dodatkowe informacje:www.aviva.pl

     

     

  • Wakacje, wakacje..

    Wakacje, wakacje..

    Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 w naszej placówce tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św. o godz. 8:00 odprawioną przez ks. dziekana Jana Staworzyńskiego. Dalszy ciąg uroczystości odbył się na terenie Ośrodka. Pan dyrektor powitał serdecznie dzieci, rodziców i pracowników. Jego ciepłe słowa rozpędziły chmury i w promieniach wakacyjnego słońca Dyrekcja wspólnie z wychowawcami klas wręczyli świadectwa najlepszym uczniom naszej szkoły. Nie zabrakło również nagród i dyplomów za osiągnięcia w nauce, wysoką frekwencję i sukcesy sportowe i artystyczne.

    Kolejna część uroczystości poświęcona była uczniom z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym lub znacznym i autyzmem. Dzieci odebrały dyplomy i świadectwa z ocenami opisowymi. Każde dziecko zostało wywołane przez pana dyrektora, nagrodzone przez wychowawców i docenione brawami przez rodziców.

    Dzisiejszy dzień, to również dzień, w którym uczniowie klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej po raz ostatni zasiedli w ławkach szkolnych, dzień, w którym po raz ostatni zadźwięczał dla nich szkolny dzwonek. Wychowawczyni żegnając ich życzyła, aby szli przez życie z młodzieńczym entuzjazmem, byli ciekawi świata, i nie zatracili się w szarości codziennego życia.

    Na szkolnej uroczystości byli obecni rodzice, dumni ze swoich dzieci. Wielu z nich otrzymało listy gratulacyjne za aktywny udział w życiu Ośrodka. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów, która rozbawiła, a także wzruszyła zebranych na sali.

    W tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością mili goście: pan Zbigniew Kierkowski i pan Ryszard Barna - Starostowie Powiatu Pińczowskiego, pan Marek Omasta - Przewodniczący Rady Powiatu, pan Włodzimierz Badurak – Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, ks. Kanonik Jan Staworzyński – Dziekan Dekanatu Pińczowskiego, Ojciec Błażej Sówka – Kapelan Szpitalny, pani Anna Golik- Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie, Pan Tadeusz Niewygoda – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie i pan Leszek Kosela – Dyrektor Centrum Kształcenia Awans.

    Mamy nadzieję, że pogodny nastrój, który zapanował na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2014/15, przeniesie się na czas wakacyjny. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody i niezapomnianych wrażeń.

    Do zobaczenia we wrześniu!

  • Są takie dni w roku, na które wszyscy bardzo czekają...

    Są takie dni w roku, na które wszyscy bardzo czekają...

    10 czerwca 2015r. w naszym Ośrodku uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz pracownicy bawili się podczas "Festynu Rodzinnego".

    Pani dyrektor powitała zebranych gości i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego dedykowanego mamom i tatom. Piosenki i wiersze w wykonaniu dzieci wywołały widoczne na twarzach wzruszenie, a w niejednym oku zakręciła się łza.

    Z nostalgicznego w radosny nastrój porwał wszystkich taniec do wiązanki popularnych przebojów. Było radośnie i wesoło. Po wspólnej żywiołowej zabawie – niespodzianka…..

    Część artystyczna zakończyła się inscenizacją bajki „Czerwony Kapturek”. Wspaniale przygotowana scenografia, kostiumy a przede wszystkim gra młodych aktorów przeniosły widzów w magiczny świat bajki.

    Uczniowie szkoły zawodowej przygotowali w formie prezentacji multimedialnej fotograficzne kalendarium mijającego roku szkolnego. Miło było znów zobaczyć i przeżyć te chwile jeszcze raz.

    Nad dziedzińcem Pałacu Wielopolskich świeciło słoneczko i unosił się zapach potraw z grilla. Nadszedł czas na biesiadę pod chmurką. Po wspólnych rozmowach, posileni korzystaliśmy z przygotowanych kolejnych atrakcji: dogoterapii w parku szkolnym, zabaw w nowopowstałym ogródku sensorycznym, konkursów sprawnościowych i zabaw ruchowych przy muzyce dyskotekowej. W chwilach odpoczynku zajadaliśmy pyszne lody i słodycze.

    Starsi uczniowie mięli możliwość pobrania pierwszej lekcji władania mieczem. Po poznaniu podstawowych technik walki mogli oni zmierzyć się między sobą używająć treningowych mieczy i poczuć się jak prawdziwi średniowieczni rycerze. 

    W pełnej integracji, aktywnie i z uśmiechem na twarzy spędziliśmy ten wyjątkowy dzień.

    Więcej zdjęć w galerii
     

     

  • Święto dzieci

    Święto dzieci

    Ostatnie dni to wielkie odliczanie, aż wreszcie nadszedł ten dzień – poniedziałek 1 CZERWCA! Wczesnym rankiem dzieci z uśmiechem na twarzy wsiadły do autokarów, bo na ten dzień przygotowaliśmy dla nich dwie atrakcyjne wycieczki.

    Kraków

    Pierwszym punktem wycieczki do Krakowa był seans filmowy "UPS! Arka odpłynęła" w Cinema City Bonarka. Z zaparym tchem wszyscy oglądali opowieść o uroczym stworku o imieniu Fini, wspieranym przez trójkę pechowców bez biletu wstępu na Arkę, zmagającym się z nadciągającą powodzią.

     

    W naszym mieście nie ma Centrum  Handlowego, dlatego dzieci z tym większym zainteresowaniem obserwowały galerię jako miejsce nie tylko dokonywania zakupów, ale również wydarzeń społecznych i kulturalnych. Ogromną frajdą był dla większości z nich, posiłek w McDonalds, gdzie każdy uczestnik wycieczki otrzymał od firmy zestaw Happy Meal.

     

    Ostatnim punktem w programie naszej wycieczki był spacer alejami  Miejskiego Parku i Ogrodu  Zoologicznego - wspaniałego miejsca do spędzenia wolnego czasu, a przy tym doskonałą okazją do uzupełnienia wiedzy przyrodniczej.  Największy podziw wśród dzieci, wzbudziły małpy, żyrafy i słonie. Dużo emocji wywołał bliski kontakt z młodymi zwierzętami i samodzielne ich karmienie.
     

    W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory - dzieliły się wrażeniami
    z wycieczki. Z uśmiechem na twarzach, troszkę zmęczeni, ale pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do naszego Ośrodka.

     

    Lisów

    W gospodarstwie agroturystycznym „Leśne Zacisze” w Lisowie  położonym wśród lasów czekały na nas: duży plac zabaw wykonany wyłącznie z drewnianych elementów (huśtawki, zjeżdżalnie, domek na palach, piaskownice…), boisko sportowe oraz zwierzyniec. Spacerując alejkami podziwialismy zamieszkujące w nim różne zwierzęta między innymi pawie, bażanty, kangury, wielbłąda, strusie i wiele innych. Po spacerze ścieżką edukacyjną,w pięknej i malowniczej scenerii idealnej na zajęcia plenerowe urządziliśmy pikinik. Na pieczeniu kiełbasek, rozmowach i zabawach ruchowych czas szybko upłynął. Po całodzienym aktywnym dniu, bogatym w atrakcje „Leśnego Zacisza”, żal było odjeżdżać…

    Może wrócimy tu za rok?

     

    Dziękujemy:

    Bankowi Spółdzielczemu w Pińczowie – pokrycie kosztu przejazdu autokarem,

    Zarządowi McDonalds Polska Sp. z o.o. - ufundowanie zestawów dla dzieci,

    Dyrekcji Ogrodu Zoologicznego w Krakowie – bezpłatny wstęp na teren Miejskiego Parku

    i Ogrodu Zoologicznego.

    Cinema City Bonarka – bezpłatny wstęp na seans filmowy 

     

    więcej zdjęć w galerii

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pińczowie im. bł. ks. J. Pawłowskiego
    ul. Marszałka J. Piłsudskiego 13 28-400 Pińczów
  • (+41) 357-30-13

Galeria zdjęć