29 maja 2015 r w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się Wojewódzki Festiwal Piosenki dla uczniów z innymi potrzebami edukacyjnymi poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem ,,ZIELONO MI”, który dał możliwość artystycznej wypowiedzi dzieciom, młodzieży i dorosłym z ograniczeniem sprawności. Spotkaliśmy się już po raz trzeci, by cieszyć się wzajemnych występów.
Na scenie zaprezentowały się zespoły wokalno-taneczne z różnych zakątków Województwa Świętokrzyskiego oraz zespół z Tarnowa. Zgodnie z regulaminem każdy z uczestników wykonał utwór z tekstem A. Osieckiej, która napisała piosenki na każdy dzień, na każdy humor i pasujące do każdej sytuacji. Zarówno artyści jak i widownia świetnie się bawili śpiewając.
Pierwszą część festiwalu zamknął występ pińczowianki Magdaleny Paradziej – uczestniczki programu ”Bitwa na głosy” oraz finalistki „The Voice of Poland”. Zaprezentowała dwa utwory: „Ludzkie gadanie” oraz „Kiedy mnie już nie będzie”. Podczas mistrzowskiego wykonania znanych piosenek sympatyczna wokalistka z łatwością nawiązała kontakt z publicznością i wywołała ogromne emocje. Nagrodzono ją gorącymi brawami.
Podczas przerwy swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Pińczowie oraz zespół taneczny Step by step z Gimnazjum nr1. Dopełnieniem integracji była wspólna zabawa wszystkich uczestników wydarzenia.
Tegoroczny festiwal zakończył zespół z naszego Ośrodka utworem „Anioł i Diabeł”. Gości i widzów pożegnaliśmy wspólnie odśpiewaną piosenką finałową „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”.
Wszystkie zespoły zasłużyły na wyróżnienie, otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Szczególne podziękowania składamy wolontariuszom i opiekunowi z Gimnazjum nr 1 za tworzenie miłej atmosfery i pomoc w przebiegu festiwalu.
Festiwal Patronatem Honorowym objęli:
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
Państwowy Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Kielce,
Starostwo Powiatowe w Pińczowie,
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów,
Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury,
Tygodnik „Ponidzie”
Dziękujemy za obecność przedstawicielom władz samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji, dyrektorom szkół
i społeczności Pińczowa. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i realizację festiwalu.
Zapraszamy ponownie za rok!
więcej zdjęć w galerii
Fundacja AVIVA ogłosiła konkurs grantowy „To dla mnie ważne”, który rozpoczął się z dniem 7 maja i trwa do 14 czerwca. Jego celem jest wsparcie inicjatyw społecznych pomagających w wychowaniu dzieci w wieku od 0 do 13 lat. Szkoła Podstawowa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. bł. ks. J. Pawłowskiego w Pińczowie zgłosiła inicjatywę Uśmiechem dzieci klikane. Walczymy o nowocześnie wyposażoną pracownię komputerową dla naszych wychowanków.
1. Wystarczy wejśćna stronę http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,181,usmiechem-dzieci-klikane.html
2. Kliknąć głosuj, wpisać adres mail oraz kod pocztowy.
3. Wejść na swoją skrzynkę mail, gdzie otrzymaliśmy wiadomość od fundacja@todlamniewazne.pl i potwierdzić oddanie głosu.
Razem możemy więcej!
W dniu 20 maja 2015 r uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w XXIV Przeglądzie Piosenki w Skarżysku Kamiennej. Młodzi artyści (Kasia, Sylwia, Grzegorz, Mateusz, Patryk i Paweł) zaprezentowali w gmachu Domu Kultury układ taneczny pt. "CHOCOLATE CHOCO CHOCO".
Został on żywiołowo przyjęty przez zgromadzoną na widowni publiczność, Dodatkowym atutem występu naszych uczniów były niebanalne kostiumy, które niewątpliwie podniosły wrażenie artystyczne przygotowanego układu tanecznego.
Dzieci za swój występ otrzymały piękny dyplom i prezent oraz słodycze. Miały również możliwość poznania nowych kolegów i nawiązania przyjaźni.
W dniu 29 kwietnia 2015 r. odbyła się uroczysta akademia poświęcona przypadającym w najbliższych dniach świętom. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą historię Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Konstytucji. Wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów przed pomnikiem Konstytucji w Pińczowie.
Dnia 21.04.2015 r. uczniowie naszego Ośrodka wybrali się do kina, w celu zrelaksowania się przy filmie animowanym ,,Asteriks i Obeliks. Osiedle Bogów". Odsłona kultowego komiksu przypadła do gustu nie tylko chłopcom, ale i dziewczynkom. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Wybuchy śmiechu, oklaski i krzyki przepełniały salę. Niewiele było takich momentów, w których w sali panowała cisza. Po filmie, zgodnie z planem wszyscy wrócili do szkoły. Wkrótce znów kolejny ,,wypad’’ do kina. Tym razem do Krakowa.
Obchody Dnia Ziemi to ważne, corocznie obchodzone święto w naszej szkole. Dzień 22 kwietnia rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną. Jej motywem przewodnim były praktyczne rady jak dbać o naszą planetę. Dowiedzieliśmy się, a niektórzy przypomnieli sobie: co to jest recykling, jakie znaczenie ma oszczędzanie wody i prądu, zbieranie makulatury, segregowanie odpadów. Po zakończonym pokazie wspólnie odpowiedzieliśmy na pytanie -Dlaczego wszyscy powinni dbać o Ziemię?- oraz ustaliliśmy kodeks codziennego postępowania.
Wiele radości i uśmiechów wywołał pokaz mody ekologicznej, uczniowie w rytm muzyki prezentowali stroje wykonane z surowców wtórnych.
Podsumowaniem dnia był quiz, w którym uczniowie wykazali się wiedzą na temat ochrony środowiska. Uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej, przygotowali świeży sok owocowo-warzywny, którym poczęstowali wszystkich zebranych.
Postanowiliśmy, że ten dzień upamiętnimy w naszym najbliższym otoczeniu rozpoczynając prace nad utworzeniem ogródka sensorycznego – miejsca terapii i zabawy na terenie naszego Ośrodka.
więcej zdjęć w galerii
31 marca 2015 r. w naszym Ośrodku odbyła się uroczystość poświęcona wielkiemu Polakowi św. Janowi Pawłowi II, któremu z inicjatywy Sejmu RP rok 2015 ogłoszono: "Rokiem Świętego Jana Pawła II" Uroczystość rozpoczęła się prezentacją multimedialną pt. "Bądźcie świętymi bo ja jestem święty". W spotkaniu udział wzięli wszyscy wychowankowie naszej placówki oraz nauczyciele.
Uczniowie przedstawili program słowno - poetycki pt. "Służyć Bogu". Wysychali pozdrowień Św. Jana Pawła II i wspólnie zaśpiewali piosenkę "Apostołowie Radości" oraz "Barkę". W dalszej części odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Pasja św. Jana Pawła II", za który uczniowie otrzymali słodycze i upominki.
Na zakończenie głos zabrał p. dyrektor Krzysztof Dusik, dziękując za przygotowanie tak zacnej uroczystości w naszej placówce.
29 marca 2015 r wzięliśmy udział w Konkursie Palm Wielkanocnych, którego organizatorami byli: Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury, Muzeum Regionalne w Pińczowie, Parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty.
Kultywując tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą, w tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową, w Ośrodku odbyły się warsztaty wielkanocne. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród uczniów, ale również nauczycieli i pracowników. Głównym celem było przygotowanie palmy na konkurs, ale powstały również inne dekoracje świąteczne.
Wykonana przez nas palma zajęła II miejsce w kategorii najwyższa Palma Wielkanocna.
Składamy serdeczne podziękowania mieszkańcom Pińczowa i parafii Michalów,którzy kupili ręcznie wykonane przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dekoracje wielkanocne.
Zgromadzone środki finansowe przeznaczymy na utworzenie na terenie naszej Placówki ogródka sensorycznego – miejsca terapii i zabawy naszych wychowanków.
Serdecznie dziekujemy.
Dyrekcja, Zarząd Stowarzyszenia i uczniowie
We wtorek, 18 marca br. wychowankowie naszego Ośrodka po raz pierwszy obejrzeli transmisję spektaklu pt. „Proszę słonia” z Teatru im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Spektakl był transmitowany w ramach edukacyjnego projektu „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”. Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy zabawnej historii przyjaźni słonia z porcelany i kilkulatka o imieniu Pinio. Możliwość oglądania spektaklu na tablicy interaktywnej, pozwoliła dzieciom wczuć się w prawdziwie teatralną atmosferę. Oczywiście w sali panowały wszystkie zasady obowiązujące w prawdziwym teatrze. Dzieci długą będą wspominały to niezwykłe spotkanie.
W dniu 11 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIII Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym ŚSKF "Sprawni Inaczej" w Cudzynowicach. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani do zawodów, przełożyło się to na wyniki poszczególnych zawodników: Natalia uczennica klasy II Gimnazjum zajęła III miejsce w kategorii dziewcząt młodszych; Aleksandra uczennica klasy III ZSZ zajęła III miejsce w kategorii dziewcząt starszych. W kategorii chłopców starszych III miejsce zajął Łukasz - uczeń klasy II Gimnazjum. W klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła III miejsce.
10 marca 2015r odwiedzili nas aktorzy z Agencji Artystycznej Metanoia z Krakowa, z przedstawieniem pt.: „Legendy Tatr”. W spektakl o codziennym życiu górali, zostały wplecione legendy z Podhala i Tatr. Aktorzy w żartobliwy sposób zapoznali naszych małych wychowanków z przyśpiewkami i tańcami charakterystycznymi dla Zakopiańskiego regionu.
Głównymi bohaterami przedstawienia byli Jędrek i Maryna, którzy zabrali publiczność w przeszłość, w czasy, gdy powstawało Podhale i Zakopane. Był to spektakl wyjątkowy, ponieważ dzieci tworzyły razem z aktorami przedstawienie poprzez aktywne występy na scenie.
Z okazji Święta Kobiet wszystkim Paniom i dziewczętom uśmiechu na twarzy przez 365 dni w roku, zadowolenia z życia, samych szczęśliwych chwil i spełnienia najskrytszych marzeń – takie słowa w imieniu wszystkich panów skierował do kobiet małych i dużych dyrektor Ośrodka.
Młodzież w formie programu telewizyjnego przedstawiła „Dzień Kobiet na wesoło”. W ramówce znalazły się wiadomości z kraju i ze świata, prognoza pogody i informacje sportowe, nadano 5468 odcinek serialu "Ona i On”. Zaraz po serialu zaprezentowano propozycje najsłynniejszych kreatorów mody. Na zakończenie odbył się "Koncert Życzeń" dedykowany wszystkim Paniom, które rozbawione i wzruszone nagrodziły wykonawców gorącymi oklaskami. Na zakończenie mężczyźni obdarowali obecne na uroczystości kobiety wiosennymi tulipanami i słodyczami.
W dniu 3.02.2015r. wychowankowie przebywający w Internacie odwiedzili Państwową Straż Pożarną w Pińczowie. Wyjście miało na celu zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy strażaka, poznanie codziennej służby strażaka oraz poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Na początku wychowankowie poznali pracę dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej oraz sposobu obsługi zgłoszeń alarmowych. Następnie udaliśmy się do garażu, gdzie strażacy zaprezentowali wozy strażackie i omówili podstawowe wyposażenie pożarnicze samochodu ratowniczo- gaśniczego. Największym zainteresowanie ciszyły się podnośnik hydrauliczny. Wychowankowie wysłuchali również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. W trakcie spotkania strażacy przybliżyli tajniki swojej pracy zawodowej, przekazali cenne informacje dotyczące bezpiecznego zachowania się w czasie: pożaru , burz oraz wypadku.
Więcej zdjęć w galerii.
Uczniowie klas gimnazjalnych realizują projekt edukacyjny „Żyj smacznie i zdrowo''. Prowadzą akcję propagandową wśród młodzieży Ośrodka ,której celem jest poznanie i stosowanie zasad zdrowego odżywiania. W dniu 5 lutego odbył się Dzień Marchewkowy . Przygotowanie surówki i wyciskanie soku z marchewki sprawiło uczniom wiele radości i dało zastrzyk z witaminek.
Karnawał to wspaniały czas zabaw i balów. Zarówno mali, jak i duzi czekali na niego z utęsknieniem. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci rozrywką, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia. Z wielką niecierpliwością uczniowie przygotowywali się do zabawy choinkowej, która odbyła się w naszym Ośrodku 05 lutego 2015 roku. Przed południem rozpoczął się bal kostiumowy dla uczniów z klas młodszych. Nauczyciele z pomocą rodziców przygotowali ciekawe stroje karnawałowe. Wśród radosnych dzieci można było znaleźć księżniczki, sympatyczne myszki, pannę młodą, pirata, kowboja…..
Po południu odbyła się dyskoteka dla mieszkańców internatu. Tym razem na sali pojawiło się dużo modnych strojów i fryzur. Dzieci bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańca. Każdy tańczył do utraty tchu, by nie zmarnować szansy na karnawałowe szaleństwo w gronie przyjaciół ! Wielką atrakcją okazały się konkursy, których tego wieczoru nie mogło zabraknąć. Budziły one wiele radości i śmiechu. wszyscy biorący w nich udział otrzymali nagrody.
Więcej zdjęć w galerii.
Dla tych, którzy się zmęczyli albo zgłodnieli przygotowane były pyszne soki i słodycze.
Szkoda, że następny karnawał dopiero za rok…
Perfekcyjne panie wychowawczynie w naszym "drugim domu" wspólnie z samorządem internatu, przez ostatnie miesiące przyglądały się porządkom w nim panującym.
Właśnie zakończył się pierwszy etap corocznego konkursu czystości "W zdrowym, ciele zdrowy duch". Etap ten rozpoczął się 01 września 2014 i trwał do 20 stycznia 2015 roku. Konkursem objęto sale wychowanków, w których czystość oceniana była raz w tygodniu a punktacja podawana pod koniec każdego miesiąca. W skład komisji oceniającej wchodził nauczyciel i przedstawiciel Rady Internatu.
Uwagi dotyczące zachowania czystości w salach były podstawą oceniania sal:
-wyrzucone śmieci z koszu,
-wytarty kurz na biurkach i parapecie,
-zaścielone łóżko,
-czysta podłoga,
-świeżego zapachu,
-brak porozrzucanych ubrań, toreb, książek, i innych przedmiotów.
Pani wychowawczyni Aleksandra Pytel dokonała podsumowaniu I etapu konkursu:
I miejsce zajęła sala nr 30 ,
II sala nr 17,
III miejsce sala 25.
Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci przyborów toaletowych i środków czystości
a zwycięzcy dodatkowo zostali nagrodzeni wyjściem do kina na Carte Blanche. Lekko nie było, ale opłacało się.
Dziękujemy firmie " PMP -Prefabrykaty Mariusz Piątek za ufundowanie nagród.
Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Zima za oknem, a w naszej placówce dużo śmiechu, wzruszeń i radości. Wtorkowe przedpołudnie spędziliśmy wśród zaproszonych przez dzieci i wychowawców klas przemiłych gości. Wnuczęta w formie wierszy i piosenek złożyły babciom i dziadkom życzenia, po czym zatańczyły „Polkę dla Babci i Dziadka”. Dla wszystkich, którzy nie mieli możliwości uczestniiczenia w IIIGminnym Przeglądzie Jasełkowym dzieci zaprezentowały krótki spektakl „Dawno temu w Betlejem”.
Miłym momentem podczas uroczystości było wręczenie własnoręcznie przygotowanych laurek i upominków. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała artystów, babcie i dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków. Ich szczęśliwe i rozpromienione twarze po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i pachnącą szarlotkę, upieczoną specjalnie na te okazję przez uczniów szkoły zawodowej.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w tym dniu.
więcej zdjęć w galerii
Fundacja Aktywizacja oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizują dwuletni, ogólnopolski projekt „Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich
i małomiasteczkowych" skierowany do niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów oraz pracodawców.
Od marca 2014 do grudnia 2014 roku 10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz absolwenci naszego Ośrodka byli uczestnikami tego projektu. Na czas trwania projektu SOSW przekształciło się w e-Centrum – Publiczny Punkt Dostępu do Internetu.
W ramach projektu Uczestnicy i Uczestniczki mogli bezpłatnie skorzystać m.in. z:
Kontynuujący naukę Uczestnicy Projektu otrzymali wsparcie w postaci zakupu pomocy dydaktycznych wspierających proces uczenia się: książek, podręczników, programu do nauki języka angielskiego.
Praktykę zawodową trwającą 2 tygodnie zaproponowano jednemu z Uczestników Projektu.
Dla jednej z Uczestniczek zakupione zostało szkolenie zawodowe zewnętrzne na rynku szkoleń - Obsługa kasy fiskalnej.
Projekt przyniósł korzyści nie tylko osobom niepełnosprawnym i ich otoczeniu. Dołączając do niego, środowiska lokalne i gminy przyczyniają się do realizacji polityki społecznej i pomocy osobom wykluczonym społecznie i cyfrowo.