Nawigacja

  • Spotkanie z poetą

    Spotkanie z poetą
    12.05.2014

    Dnia 9 maja uczniowie z naszego ośrodka zostali gościnnie zaproszeni na spotkanie autorskie z Panem Wiesławem Drabikiem.

     

    W czasie spotkania uczniowie zostali zapoznani z warsztatem literacko – poetyckim. Podopieczni uczestniczyli w konkursach, zabawach oraz zgadywance pt „ Zgaduj Zgadula”, której pozyskaną nagrodą były książki poety.

     

     

     

  • Dzień Ziemi

    Dzień Ziemi
    05.05.2014

    29 kwietnia 2014 roku uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi. Głównym celem tegorocznych obchodów było kształtowanie wśród uczniów ekologicznych postaw wobec środowiska naturalnego, wzbudzanie troski o jego stan, wychowywanie w duchu miłości u szacunku do przyrody.

    Dzień ten upłynął na pełnej radości i współzawodnictwa zabawie. Można było sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą przyrody i jej ochrony w konkursach przyrodniczych o różnej skali trudności, spróbować swoich sił w konkursie plastycznym "Ziemia - planetą nadziei" oraz sportowych rywalizacji "na wesoło" z ekologią.

    Dzieci i młodzież z widocznym zaangażowaniem i przejęciem uczestniczyła 
    w zabawach. Dla aktywnych uczestników były nagrody - słodkości dopingujące do jeszcze większego wysiłku fizycznego i umysłowego. Uroczystość zakończyła się akcją porządkowania terenu wokół szkoły i najbliższej okolicy. 

     

     

     
  • Z wizytą w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury

    Z wizytą w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury
    14.04.2014

    W dniu 11.04.2014r. wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w ,,Warsztatach Wielkanocnych” zorganizowanych przez PSCK i Muzeum Regionalne w Pińczowie.

    Tutaj w sali teatralnej pod okiem plastyków –instruktorów PSCK poznawali tajniki wykonywania ozdób wielkanocnych. Efektem finalnym ich wspaniałej zabawy są prace uwiecznione na poniższych fotografiach.

     

     

     
  • WYCIECZKA DO URZĘDU SKARBOWEGO W PIŃCZOWIE

    WYCIECZKA DO URZĘDU SKARBOWEGO W PIŃCZOWIE
    11.04.2014

    Dnia 9 kwietnia 2014 roku uczniowie klas gimnazjalnych i zawodowych wraz z nauczycielami M. Dziubińską, M. Zarębą i A. Majcher wzięli udział w wycieczce do Urzędu Skarbowego 
    w Pińczowie.

    Celem tej wizyty było zdobycie informacji na temat: jak i kiedy wypełniać i rozliczać PIT, co to jest podatek i ulgi podatkowe, kto może z nich skorzystać oraz jakie kary spotykają tych, którzy nie rozliczają się z urzędem na czas?

    Pracownicy Urzędu w bardzo ciekawy i przystępny sposób zapoznali uczniów 
    z zadaniami Urzędu Skarbowego i pracą urzędników. 
    Uczniowie zwiedzili pomieszczenia Urzędu, poznali stanowiska pracy oraz mieli okazję zobaczyć salę obsługi klienta od „zaplecza”. Młodzież poznała sposoby wypełniania druków 
    i składania zeznań podatkowych.

    Na zakończenie przygotowano dla nas słodki poczęstunek oraz dyplomy „ Szeryfa podatkowego” wręczone przez panią Naczelnik Marię Zygułę - Koziarę. Wycieczka ta pozwoliła przekonać się, że Urząd Skarbowy jest dla nas przyjazny a pracownicy bardzo życzliwi.

  • WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

    WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
    07.04.2014

    Stowarzyszenie „ Pomocna dłoń” włączyło się w Wielkanocną Zbiórkę Żywności organizowaną przez Bank Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim. W dniach 4-6 kwietnia 2014r. po raz pierwszy uczestniczyli w niej pracownicy i uczniowie naszego Ośrodka.

    Wolontariusze zbierali produkty spożywcze do oznaczonych koszyków w sklepach: TESCO i DELIKATESY CENTRUM w Pińczowie.

    Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczniów oraz zrozumieniu i ofiarności klientów w/w sklepów udało się zebrać pokaźną ilość różnorodnych artykułów spożywczych. Zostaną one przekazane w postaci paczek żywnościowych rodzinom uczniów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

    Zarząd Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”- organizator zbiórki żywności składa serdeczne podziękowania pracownikom i uczniom SOSW w Pińczowie za ich ogromne, bezinteresowne zaangażowanie, kierownictwu: Delikatesów Centrum i Tesco w Pińczowie za przychylność i pomoc a wszystkim darczyńcom za zrozumienie i okazane serce.

  • Wizyta w Chacie Boguckiej

    Wizyta w Chacie Boguckiej
    04.04.2014

    W dniu 3 kwietnia 2014 r. uczniowie kl. II gimnazjum złożyli wizytę w "Chacie Boguckiej”. Realizując projekt edukacyjny o Oskarze Kolbergu poznają kulturę ludową naszego regionu.

    Wyposażone w przedmioty codziennego użytku pomieszczenia dawnej chaty wiejskiej zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Pani Grażyna Pasternak z pomocą gospodyni z „Chaty Boguckiej” pięknie opowiadały o życiu na wsi w dawnych czasach.

    Zaprezentowały również wyroby sztuki ludowej. Uczniowie pod kierunkiem gospodyń wykonali własnoręcznie palmy wielkanocne. Na zakończenie spotkania gospodynie poczęstowały nas przepyszną domową szarlotką.

  • Uroczystość poświęcona Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II

    Uroczystość poświęcona Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II
    04.04.2014

    02.04.2014 odbyła się uroczystość poświęcona Wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II. Spotkanie to zostało połączone z prezentacją multimedialną pt. „JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ RODZINY”.

    Następnie uczniowie przedstawili program słowno – poetycki o życiu i służbie Bogu przez Jana Pawła II. Odśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego „Barkę” „Santo Subito”.

    W dalszej części odbyło się podsumowanie konkursu literackiego dotyczącego wiedzy o Janie Pawle II i konkursu plastycznego po hasłem „Jan Paweł II – bliski dzieciom, za które uczniowie otrzymali nagrody 
    i upominki.

     

    Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Krzysztof Dusik, który podziękował za przygotowanie tak zacnej uroczystości oraz przybliżył postać Karola Wojtyły swoim świadectwem spotkania z Janem Pawłem II w latach studenckich. 

  • Święta Wielkanocne z papierową wikliną

    Święta Wielkanocne z papierową wikliną
    03.04.2014

    W poniedziałek 31 marca 2014 roku w naszym Ośrodku odbyły się Wiosenne Warsztaty Wielkanocne, gościem była pani Krysia, dla której papierowa wiklina to prawdziwa pasja. Podczas spotkania zaprezentowała swoje prace: koszyczki, kurczątka, zajączki, jajeczka, rower, aniołki i wiele innych.

    Podczas warsztatów uczestnicy poznali techniki papierowej wikliny: dobór i przygotowanie papieru, podstawowe sploty, barwienie i utrwalanie gotowych form.

    Uczniowie przekonali się, że wykorzystując makulaturę można stworzyć oryginalne i niezwykle trwałe formy. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

    Mistrzami w wyplataniu świątecznych ozdób zostali Adam, Weronika i Patryk, spod których rąk wyszły prawdziwe „wiklinowe” cudeńka.

     

    Mamy nadzieję, że prace wszystkich uczestników ozdobią niejeden świąteczny stół i będą inspiracją dla pozostałych do kreatywnego spędzania czasu przez cały rok.

    Tym, którym zabrakło cierpliwości do wyplatania z papierowej wikliny, pani Krysia pokazała jak zrobić wiosenne kwiaty: krokusy, żonkile, narcyzy, stokrotki, hiacynty i palmy wielkanocne.

     

  • W krainie bajek

    W krainie bajek
    01.04.2014

    27 marca 2014r uczniowie naszego Ośrodka byli z wizytą w Pacanowie u Koziołka Matołka.

    Dzięki sponsorowi, który sfinansował koszt przejazdu autokaru, oraz uprzejmości pani dyrektor Europejskiego Centrum Bajki ,która zrezygnowała z opłat za bilety wstępu nasi podopieczni zupełnie bezpłatnie mogli zwiedzać to magiczne miejsce oraz w pełni korzystać z wielu jego atrakcji.

    Na zwiedzających czekała niezwykła wystawa Pt.” Bajkowy Świat” utrzymana charakterze interaktywnej zabawy z wykorzystaniem wielu technik multimedialnych. Dzieci były zachwycone niezwykłą, wyśnioną krainą pełną barw i niespodzianek oraz bajkowych postaci z różnych stron świata.

    Na zakończenie pobytu w ECB uczniowie udali się na specjalnie przygotowany dla nich seans filmowy z ich ulubionymi filmami animowanymi.

    Wycieczka do „bajkowego świata” dostarczyła im wielu wzruszeń i niezapomnianych przeżyć.

  • DZIEŃ W KOLORZE ZIELONYM

    DZIEŃ W KOLORZE ZIELONYM
    28.03.2014

    We wtorek, 25 marca w naszej szkole został zorganizowany Dzień Koloru Zielonego – wielka impreza połączona z Dniem św. Patryka, kulinarną oraz geograficzną podróżą po Irlandii, a także z zabawami i grami, których wspólnym tematem był kolor zielony.

    Pierwsza część imprezy rozpoczęła się prezentacją multimedialną, w której ujęte zostały podstawowe informacje geograficzne, fakty historyczne, ciekawostki kulturalne oraz symbole Irlandii – popularnie nazywanej „Szmaragdową Wyspa”. Uczniowie poznali również tradycje związane z obchodami Dnia Św. Patryka – patrona Irlandii.

     Uczniowie, którzy są imiennikami patrona Irlandii otrzymali skromne pamiątkowe prezenty.

    W drugiej części uczniowie mieli możliwość wykazania się w zabawach i grach: sportowych, zręcznościowych, pamięciowych oraz plastycznych. Dla tych, którzy sprawdzali swoje możliwości nagrodą były cukierki oraz czekoladki - monety od irlandzkiego skrzata Leprachauna.

    Ostatnia część – degustacyjna, była kulinarną podróżą po Irlandii. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych dań:

    • Colcannon

    • Farl

    • Pudding chlebowo – maślany

    • Ciasteczka owsiane

    • Ciasto jogurtowe z zielonym lukrem

    • Ciasto „Zielony mech”

    • Irish Coffee

    • słodki miętowy syrop w kolorze zielonym

     

     

     Pamiątką z imprezy było wspólne zdjęcie.  

     
  • Powitanie wiosny

    Powitanie wiosny

    Przygotowania do tego dnia rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas spacerów szukaliśmy oznak wiosny, poznaliśmy wiersze, piosenki, rymowanki i zagadki o tematyce wiosennej. Szczególnie dużo radości sprawiło nam wykonanie Marzanny oraz kwiatów i gaików z wierzbowych gałązek i kolorowej bibuły dla Pani Wiosny.

    Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień... Zebraliśmy się w jednej sali, by wysłuchać listu od wiosny. Następnie dzieci zaprezentowały swoją wiedzę i umiejętności w turnieju wiosennym, a były to: zagadki, konkurs plastyczny, popisy recytatorskie i sprawnościowe.

    Po wystąpieniu dzieci do sali wszedł długo oczekiwany gość. Była to Pani Wiosna, cała w kolorowych kwiatach i motylkach, którymi obdarowała dzieci. Po wspólnej zabawie, zgodnie z tradycją uroczystość zakończyliśmy korowodem wiosennym.

    Powitanie wiosny było niezwykle ciepłe, słoneczne, barwne i wesołe, a dzieci doskonale się bawiły!

  • Zapraszamy na festiwal!

    13.03.2014

    II Wojewódzki Festiwal Piosenki

    dla Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi

    poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej

     

    23 maja 2014


     

    Serdecznie zapraszamy placówki specjalne z terenu województwa świętokrzyskiego.

  • Zabawa karnawałowa

    Zabawa karnawałowa
    03.03.2014

    Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W czwartek 27 lutego 2014 roku w naszym ośrodku odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie.

     

    Sala gimnastyczna tego dnia za sprawą dekoracji zmieniała się w prawdziwą salę balową, wystrojoną licznymi balonikami i serpentynami.

    Uczniowie wystąpili w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, wróżki, piraci, rycerze i różne zwierzęta..

    Wiele śmiechu było podczas tańca parami gazecie z balonikiem. Jak przystało na bal karnawałowy rozstrzygnięto także konkurs na najciekawszy strój. Uczniowie chętnie brali udział także w innych konkursach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Dla wszystkich uczestników zabawy przygotowano słodki poczęstunek.

    W naszej placówce bale są atrakcją i lubianą przez uczniów formą rozrywki. Wspólna zabawa przy muzyce rozwija w nich inwencję twórczą, dostarcza wielu emocji, radości i euforii.

  • Dzieci nie mogą się nudzić

    Dzieci nie mogą się nudzić
    13.02.2014

    Ferie zimowe to czas wytchnienia i odpoczynku od zajęć szkolnych, ale także czas na odkrywanie własnych zainteresowań, pogłębianie więzi, wspólną zabawę.

     

    Nauczyciele i wychowawcy przygotowali dla dzieci ofertę, w której każdy kto chciał aktywnie spędzić czas znalazł coś ciekawego dla siebie. Zadbali, aby tegoroczne ferie zimowe podopieczni spędzili pomysłowo i nietypowo, odkrywając swoje zdolności i rozwijając zainteresowania.

     

     

    Warsztaty plastyczne zajęcia taneczne, pieczenie ciast i ciasteczek, gry interaktywne, obserwacje przyrodnicze, zabawy na, świeżym powietrzu to wszystko, a nawet więcej, czekało na tych, którzy chcieli robić w ferie coś więcej, niż tylko spędzać czas w domu.

     

     

     

     

     

    Pogoda nam sprzyjała, mieliśmy puszysty śnieg, który zapraszał do spacerów i zjazdów saneczkowych.

     

    Chcieliśmy, aby nasze ferie były nie tylko wesołe dla nas ale i pożyteczne dla innych . Dzięki pokarmowi przekazanemu przez Nadleśnictwo w Pińczowie ptaszki będą zajadać smakołyki do końca zimy!

     

     

     

     

    Nie zapomnieliśmy też o uczcie smaków dla nas. Odmierzaliśmy, ważyliśmy i mieszaliśmy składniki. Po wyrobieniu ciasta wycinaliśmy wzory a po upieczeniu wszyscy zajadaliśmy się ciasteczkami przy samodzielnie nakrytym i udekorowanym stole. 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Z dużym zaangażowaniem dzieci uczestniczyły w artystycznych zajęciach plastycznych i manualnych, które rozwijały wyobraźnię, talent i wrażliwość uczestników. W wesołej, kameralnej atmosferze powstały ciekawe, kreatywne prace "Małych artystów".

     

     

     

     

     

    Skorzystaliśmy z oferty przygotowanej przez PSCK w Pińczowie- zajęcia plastyczne: „Papierowa wiklina” i „Prezent walentynkowy”

  • PĘDZĄ SANIE …

    PĘDZĄ SANIE …
    31.01.2014

    Pogoda w tym dniu była idealna na zabawę na świeżym powietrzu. Wczesnym przedpołudniem wybraliśmy się do leśniczówki w Michałowie. Na polanie czekały na nas zaprzęgi konne z tutejszej stadniny.

    Sanie mknęły przez piękne, ośnieżone leśne drogi. Sceneria była piękna, czapy śniegu pokrywały pola i drzewa. Mroźna przejażdżkę zakończyliśmy w malowniczej okolicy, w środku lasu. Tam ogrzaliśmy się przy ognisku, zjedliśmy pieczone na ruszcie kiełbaski. Przy dźwiękach muzyki, tańcu, śnieżnych bitwach czas minął niepostrzeżenie. W radosnych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

     

     

     

     

  • Z wizytą na Zielonym Wzgórzu

    Z wizytą na Zielonym Wzgórzu
    30.01.2014

    W zimowy poranek- 29 stycznia 2014 roku przenieśliśmy się w zaczarowany świat Ani Shirley, pełen ciepła, dobroci i wrażliwości. Stało się to dzięki spektaklowi pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze im. St. Żeromskiego w Kielcach.

    Świetnie wyreżyserowana sztuka wprowadziła nas w dobry nastrój, równocześnie wzruszając. Jej akcja była bardzo dynamiczna, role znakomicie obsadzone. Bohaterowie sztuki prezentowali się we wspaniałych kostiumach, które przeniosły nas w realia XIX wieku.

    Tańce, dialogi, monologi, teksty śpiewane, efekty dźwiękowe, a także znakomita gra świateł i cieni przeniosły nas na Zielone Wzgórze i pozwoliły lepiej zrozumieć przeżycia bohaterów. Czas w teatrze minął niepostrzeżenie.

     

     

     

    Dopełnieniem przeżyć było spotkanie z aktorami – rozmowa i wspólne zdjęcia.

    Dziękujemy za cudowne chwile !

     

  • Dzień Babci i Dziadka

    Dzień Babci i Dziadka
    29.01.2014

    Dla wzbogacenia wzajemnych więzi rodzinnych nauczyciele, dyrekcja z naszego Ośrodka wraz z wychowankami zorganizowali 28 stycznia 2014 roku wspólne spotkanie z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka’’

    Uczniowie pod kierunkiem pani Anety Walasek i nauczycieli zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się: inscenizacja jasełek pt. ,,Dzisiaj w Betlejem” , opowieść ruchowa ,,Moje Babcie i Moi Dziadkowie’’, liczne wiersze i piosenki. Następnie przy dźwiękach znanych melodii wszystkie babcie i dziadkowie bawili się wspólnie z wnukami i nauczycielami.

    Zaproszonym gościom zostały wręczone upominki wykonane samodzielnie przez dzieci. Występ nagrodzony został gromkimi brawami. Uroczystość wywarła na wszystkich ogromne wrażenie, na twarzach pojawiły się uśmiechy i łzy wzruszenia. Spotkanie zakończył wspólny słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Miłych gości zapraszamy znów za rok.

     

     Goście z uwagą wysłuchali części artystycznej wykonanej przez ich ukochane wnuki.

  • II Gminny Przegląd Jasełkowy

    II Gminny Przegląd Jasełkowy
    17.01.2014

    W dniu 17.01.2014 r. w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się II Gminny Przegląd Jasełkowy. Wśród wielu uczestników byli również uczniowie Specjalnego naszego Ośrodka.

     

    Zaprezentowali oni program wokalno-taneczny składający się z kilku różnorodnych części. Pierwszą stanowiło liryczne wykonanie pastorałki pt. ,,Oj maluśki, maluśki” w wykonaniu najmłodszych wykonawców. Następnie wszyscy żywiołowo wykonali kolejną pastorałkę akompaniując sobie na wykonanych przez siebie instrumentach czym porwali do wspólnej zabawy zgromadzoną publiczność.

    Ostatnim elementem występów była wykonana przez uczennicę przy akompaniamencie gitary piosenka świąteczna pt. ,,Pada śnieg”. Ogromne zaangażowanie młodych artystów i przygotowujących ich nauczycieli wywarło duże wrażenie i poruszenie wśród zgromadzonej publiczności. Nagrodzili oni występ ogromnymi brawami. W podziękowaniu za swój występ uczniowie otrzymali słodką nagrodę.

     

  • Spotkanie wigilijne

    23.12.2013

    Zgodnie z wieloletnią tradycją 19 grudnia 2013 roku odbyło się uroczyste spotkanie przedświąteczne całej społeczności szkolnej - uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi a także zaproszonych gości m.in. Ks. Dziekana J. Staworzyńskiego, wicestarosty M. Omasty oraz emerytowanych nauczycieli.

     

     

    W świąteczny bożonarodzeniowy nastrój wprowadziły nas kolędy 
    w wykonaniu dzieci z najmłodszych klas. Starsi artyści zachwycili swoimi umiejętnościami aktorskimi, pięknymi strojami oraz świąteczną scenografią w jasełkach pt. „ Bóg się rodzi”. Spotkanie opłatkowe przepełnione było rodzinnym ciepłem, wzajemną życzliwością i pojednaniem.

    Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek-symbol chleba i wzajemnego zrozumienia oraz wspólnie śpiewane kolędy. Na odświętnie udekorowanych stołach nie zabrakło smakowitych, tradycyjnych wigilijnych potraw. 
    W atmosferze pełnej życzliwej radości i wzruszeń i wzajemnej rozmowy spędziliśmy czas, który na zawsze zapisał się w pamięci wszystkich uczestników

  • Już pływam

    Już pływam
    16.12.2013

    Zakończyliśmy pierwszy etap nauki pływania , dzięki wsparciu Fundacji Ekorozwój Ponidzia mogliśmy zrealizować projekt „Razem Raźniej” dla wszystkich chętnych dzieci i młodzieży z gminy Pińczów .W projekcie wzięli udział również nasi uczniowie.

    Celem projektu było nabycie podstawowych umiejętności pływackich oraz podniesienie ogólnej sprawności fizycznej. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu z wykwalifikowanym instruktorem, gdzie uczestnicy mogli przejść kolejno wytyczone etapy by nauczyć się samodzielnie pływać. Projekt przewidywał realizację 20 godzin zajęć dydaktycznych w okresie od września do grudnia 2013 dla dwóch grup liczących po 8 uczestników.

    Realizowane zajęcia pozwoliły zagospodarować czas pozalekcyjny w sposób aktywny, zorganizowany, miły i bezpieczny, były alternatywą na niedobór ruchu wśród dzieci. Projekt przyczynił się również do korekcji i profilaktyki wad postawy młodych osób, a także umożliwił integrację dzieci i młodzieży. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za zaangażowanie i osiągnięte umiejętności.

    Koordynator projektu serdecznie dziękuję Fundacji Ekorozwój Ponidzia za wsparcie w realizacji projektu.

     
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pińczowie im. bł. ks. J. Pawłowskiego
    ul. Marszałka J. Piłsudskiego 13 28-400 Pińczów
  • (+41) 357-30-13

Galeria zdjęć