Dzień 18.10.2017 był dla nas pełen wrażeń. Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy busami szkolnymi do lasu na polanę w Michałowie, w poszukiwaniu śladów jesieni. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego).Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory. Każda z grup z koszami wyruszyła na grzybobranie.
Zmęczeni spacerem po lesie zgromadziliśmy się wokół ogniska, piekąc kiełbaski. Wyprawę do lasu zakończyliśmy wspólną zabawą w naturalnym środowisku.
więcej zdjęć w galerii
Dzień 17 października 2017 r. to Dzień Wolontariatu w AUCHAN, to czas dawania pomocy i radości innym.
W tym roku zostaliśmy zaproszeni przez AUCHAN Kielce do współorganizowania tego święta. Ze swojej strony przeprowadziliśmy warsztaty Powertex, techniki idealnej do twórczej pracy. Przy użyciu specjalnego preparatu, kawałków materiału, koronki, piórek uczestnicy wyczarowali niecodzienne rzeźby – ptaki, ptaszki i ptaszyska. Ci, którzy nie wzięli udziału w warsztatach mogli oglądać wystawę rękodzieł wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”, działającego przy Ośrodku.
Tańce naszych podopiecznych zachęciły klientów i pracowników do aktywności ruchowej przy muzyce. Wszyscy z dużym zaangażowanie wykonywali ćwiczenia pod kierunkiem instruktora.
Wolontariusze ekipy sklepu zorganizowali zabawy integracyjne, poczęstunek i upominki dla dzieci.
Auchan przygotowało dla nas niespodziankę – dochody z całodziennej sprzedaży jabłek zostaną przekazane na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia
więcej zdjęć w galerii
Dnia 13 października 2017r. w naszym Ośrodku odbyły się obchody DNIA EDUKACJI NARODOWEJ. Już od rana panowała niecodzienna atmosfera. Odświętne stroje uczniów i nauczycieli, uśmiechy na twarzach zapowiadały, że dzień ten upłynie w miłej i świątecznej atmosferze.
Na uroczystość , która rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów przybyli wszyscy pracownicy Ośrodka.
Pani dyrektor, Joanna Ciesielska, życzyła całej społeczności szkolnej z okazji ich święta wielu sukcesów i satysfakcji z pracy zawodowej. Podziękowała wszystkim za pracę i wyróżniła tych, którzy w tym roku otrzymali nagrodę starosty i dyrektora. A po części oficjalnej na scenie zrobiło się wesoło...Były piosenki, wiersze i tańce.
Dzień zakończyliśmy kawą i pysznym ciasteczkiem.
więcej zdjęć w galerii
We wtorek 10 października 2017r. w całej szkole unosił się cudowny zapach, a to za sprawą wolontariuszy z Auchan Kielce, którzy przyjechali do nas z koszami pysznych soków, owoców i warzyw.
Warsztaty kulinarne dla dzieci są wyjątkową okazją do odkrywania nowych smaków, poznawania zapachów i eksperymentowania z naturalnymi składnikami używanymi na co dzień w kuchni.
Podczas kreatywnych warsztatów „Smacznie , zdrowo, kolorowo” dzieci pod opieką dorosłych obierały owoce i warzywa, komponowały i miksowały kolorowe, pyszne koktajle.
Jak to zwykle bywa na zajęciach z dziećmi, było bardzo wesoło, a chwilami też trochę głośno ;) Niemniej jednak daliśmy radę dotrwać do końca i wykonać żółte, zielone, pomarańczowe i czerwone koktajle. Wystarczyło dla wszystkich!
Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do częstszego spożywania owoców i warzyw, które są świetną alternatywą dla niezdrowych przekąsek.
więcej zdjęć w galerii
W dniu 30 września 2017 r. swoje święto obchodzili wszyscy panowie, począwszy od tych najmłodszych do tych najstarszych. My także świętowaliśmy ten dzień. Popłynęły życzenia oraz upominek muzyczny.
Dziewczynki przygotowały szereg konkursów, niespodzianek i zabaw, w których chłopcy musieli wykazać się różnymi umiejętnościami. Humory wszystkim dopisywały, dzieciaki nie czuły zmęczenia, niechętnie wracały do swoich klas.
więcej zdjęć w galerii
Dzień Patrona to święto, które pojawiło się w szkolnym kalendarzu w 2005 roku. Obchodzimy je, aby upamiętnić uroczystość nadania Ośrodkowi imienia oraz sztandaru.
28 września 2017r. w Kościele p.w Jana Apostoła i Ewangelisty celebrowana była msza w intencji Ośrodka, jego uczniów oraz pracowników. Ksiądz proboszcz, dziekan Jan Staworzyński przypomniał postać bł. ks. Józefa Pawłowskiego , który prowadził ofiarną działalność charytatywną na rzecz ludzi ubogich, opuszczonych i chorych. Nigdy nie odwracał się od potrzebujących.
Skierował również ciepłe słowa do pracowników Ośrodka, podkreślił ich troskę, wielkie serce i oddanie dzieciom. Podziękował za trud wychowania, za miłość i uśmiech, za ludzką dobroć, mądrość i tolerancję.
Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie placówki. Obchody rozpoczęły się częścią oficjalną z przynależnym ceremoniałem. Pani dyrektor powitała przybyłych gości: pana Zbigniewa Kierkowskiego - Starostę Powiatu Pińczowskiego, ks. Jana Staworzyńskiego – proboszcza naszej parafii, pana Ludwika Ziółkowskiego - emerytowanego dyrektora Ośrodka oraz panią Joannę Strączek Dziabałę – dziennikarkę Tygodnika Ponidzia, rodziców, uczniów i pracowników.
W części artystycznej poświęconej Patronowi uczniowie opowiedzieli o błogosławionym, przypominając jak ważną rolę odegrał w życiu ludzi. Ponieważ Święto Patrona to również „imieniny” Ośrodka, w radosny nastrój wprowadził nas mini koncert i pokaz tańca młodych artystów.
Dzień zakończyliśmy spotkaniem integracyjnym przy pysznej kawie, herbatce i cieście.
więcej zdjęć w galerii
Dzięki środkom finansowym przekazanym przez Fundację AUCHAN na rzecz młodzieży w ramach projektu „Aktywnie i radośnie przez świat” 26 września 2017r. spędziliśmy pod hasłem ”Świętokrzyskie jakie cudne”.
Po wielu deszczowych dniach ten poranek powitał nas słońcem, które towarzyszyło nam przez cały dzień. Już o 8.30 ruszyliśmy w drogę. Jednym z ciekawszych miejsc na trasie naszej wycieczki była Średniowieczna Osada, w której odnaleźliśmy klimat i atmosferę sprzed setek lat. Spotkaliśmy mieszkańców skupionych na wykonywaniu swych codziennych zajęć. Rzemieślnicy zaprosili nas do swoich warsztatów: tkackiego, garncarskiego, kowalskiego, rymarskiego, obróbki drewna oraz gospodarstwa bartnika.W domu zielarki wypiliśmy pyszną herbatkę z aromatycznych ziół, a potem wzięliśmy udział w plenerowych warsztatach wypieku chleba.
W drodze na szczyt Łysej Góry pani przewodnik opowiedziała nam najciekawsze regionalne legendy. Z platformy widokowej podziwialiśmy gołoborze oraz piękną panoramę Gór Świętokrzyskich. Wędrówkę zakończyliśmy w klasztorze pobenedyktyńskim z Sanktuarium Świętego Krzyża. Tam uzyskaliśmy specjalne błogosławieństwo.
W miejscowości Święta Katarzyna w Muzeum Minerałów i Skamieniałości oraz działającej w nim szlifierni krzemienia pasiastego otrzymaliśmy odpowiedzi na wiele pytań: co sprawia, że mienią się tysiącami barw, czy regionalny krzemień pasiasty to kamień polny, czy szlachetny, jak szlifuje się oczka jubilerskie, które minerały wykorzystujemy w kosmetyce, elektronice, czy np. proszkach do prania?Obejrzana tam kolekcja „Tajemnice klejnotów” zrobiła na wszystkich ogromne i niezapomniane wrażenie.
Wycieczkę zakończyliśmy w pizzerii „Słońce Sycylii”, położonej w uroczym miejscu u stóp Łysicy. Tam przy oryginalnej włoskiej pizzy dzieliliśmy się wrażeniami z dnia spędzonego w Górach Świętokrzyskich.
więcej zdjęć w galerii
20 września 2017 r. uczniowie z gimnazjum oraz ze szkoły podstawowej obejrzeli towarzyski mecz reprezentacji w kategorii do lat 16 Polska – Szkocja , który odbył się w Busku Zdroju w ramach zgrupowania kadry juniorów młodszych.
Bilety na mecz otrzymaliśmy dzięki uprzejmości „MKS Zdrój” Busko Zdrój.
Atmosfera była jak na oficjalnych meczach reprezentacji seniorów. Wprowadzono zawodników, odegrano hymny. Zadaszone trybuny były pełne kibiców, którzy przez cały czas dopingowali młodych piłkarzy. Sam mecz obfitował w wiele akcji podbramkowych i był pełen popisów młodych zawodników z obydwu drużyn. Polacy pierwszego gola strzeli już w 5 minucie i zdominowali drugą połowę meczu wygrywając ostatecznie całe spotkanie 4:1.
więcej zdjęć w galerii
Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata w naszym Ośrodku odbyła się 18 września 2017r. Dzień rozpoczął się spotkaniem, podczas którego obejrzeliśmy film o wykorzystaniu surowców wtórnych oraz bajkę o konieczności dbania o środowisko. Wspólnie ustaliliśmy, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska, nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.
Po przypomnieniu zasad segregacji odpadów, zaopatrzeni w rękawice jednorazowe oraz worki na śmieci wyruszyliśmy w teren. Sprzątaliśmy park szkolny, chodniki i pobocza okolicznych dróg. Pogoda nam sprzyjała, przestało padać. Dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości uczniów udało się zebrać kilkanaście worków śmieci, które następnie zostały złożone we wcześniej ustalonych punktach odbioru odpadów.
Akcję zakończyliśmy około godziny 11.30 z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska.Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję,iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci.
więcej zdjęć w galerii
Kolejny sezon zajęć terapeutycznych na Pływalni Miejskiej Delfinek w Pińczowie rozpoczęty. W tym roku zaplanowaliśmy oswojanie z wodą z elementami nauki pływania oraz część rekreacyjną opierającą się na zabawie w wodzie. Mamy nadzieję, że tegoroczna przygoda na basenie sprawi dzieciom wiele radości.
więcej zdjęć w galerii
Wakacje już się skończyły, a uświadomił nam to pierwszy dzwonek, który usłyszeliśmy dziś, 4 września 2017r. w szkole.
Oficjalna część rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie Pani dyrektor, powitała Zbigniewa Kierkowskiego- Starostę Powiatu Pińczowskiego, wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców oraz przekazała informacje na temat organizacji pracy Ośrodka w roku szkolnym 2017/2018.
Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała wszystkim za obecność i życzyła uczniom wielu wrażeń, wiary we własne możliwości, dobrych ocen w rozpoczynającym się roku szkolnym, a nauczycielom cierpliwości oraz wyrozumiałości.
Następnie uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
więcej zdjęć w galerii
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w SOSW odbyło się 23 czerwca 2017 roku. Wszyscy odświętnie ubrani z uśmiechem na twarzy stawili się na sali gimnastycznej, by uczestniczyć w tej doniosłej chwili.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego przez społeczność szkolną, głos zabrała pani dyrektor. Przywitała zgromadzonych: pracowników szkoły uczniów oraz ich rodziców. Podziękowała wszystkim za całoroczną pracę. Słowa uznania skierowała do rodziców, dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie. W swoim wystąpieniu gratulowała młodzieży wyników w nauce, a także życzyła słonecznych wakacji.
Następnie pani dyrektor wraz z nauczycielami wręczyła uczniom świadectwa, dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, wysoką frekwencję, osiągnięcia sportowe. Dopełnieniem radości były drobne upominki.
Piosenka Lato czeka rozpoczęła część artystyczną uroczystości zakończenia roku. Dzięki tej i kolejnym piosenkom widownia na chwilę mogła przenieść się do krainy słońca, wsłuchać w powiew letniego wiatru.
więcej zdjjęć w galerii
W środę 07 czerwca 2017r. w naszym Ośrodku odbył się Festyn Rodzinny. W słoneczne przedpołudnie teren wokół SOSW był pełen gwaru i wesołej zabawy. Jak co roku organizatorzy zaproponowali uczestnikom urozmaicony pogram i wiele atrakcji, każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Gościliśmy w naszych progach uczniów wraz z Rodzicami oraz wielu sympatyków i zaproszonych Gości.
Festyn- uroczyście otwarty przez Panią dyrektor, rozpoczął się od części artystycznej w formie krótkich wierszyków i piosenek poświęconych rodzinie. Prezentem dla rodziców był też taniec przygotowany przez szkolną grupę taneczną. Podczas Kwiatowego pokazu mody dzieci, przemienione w najpiękniejsze kwiaty, prezentowały swą urodę dedykując ją mamom i tatom. Uczniowie naszej szkoły pokazali jak pięknie potrafią śpiewać, tańczyć i wspólnie się bawić.
Po części artystycznej rodzice naszych wychowanków wraz z dziećmi oraz goście, zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w parku szkolnym.Jako pierwszy rozegrany został mecz pomiędzy drużyną złożoną z pracowników Ośrodka, a drużyną młodzieży szkolnej. Mecz, który zakończył sie remisem 4:4, połączył dobrą zabawę z pełnym zaangażowaniem zawodników, Czuć było ducha walki w obu drużynach.Kolejne konkurencje sportowe dostarczyły również wiele radości i doskonałej zabawy.
Trudno nie wspomnieć o innych atrakcjach przygotowanych na ten dzień.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się jak co roku duża zjeżdżalnia i zamek do skakania. Dzieci nieustannie ustawiały się
w kolejce, aby dowoli korzystać z tych obiektów. Każdy kto chciał mógł też ozdobić swoje ręce lub twarz kolorowymi rysunkami. Na tych, którzy chcieli odetchnąć od gwaru czekali czworonożni przyjaciele- Giga i Japa. Psy wesoło merdały ogonem na widok dzieci, pozwalały się pogłaskać, polizały po ręce. Można było z nimi pospacerować i je nakarmić.
Na zakończenie wszyscy raczyliśmy się grillowaną kiełbaską, lodami, wspaniałym ciastem i zdrowymi napojami.
Tego dnia nie zawiedli nas wolontariusze z Auchan Kielce, którzy przywieźli upominki i wspierali nauczycieli w czuwaniu nad bezpieczeństwem podczas zabawy- za co serdecznie im dziękujemy.
Oj działo się działo!!! Trudno to wszystko opisać. Ten festiwal zabaw i kolorów, rodzinnej radości i rozrywki długo zostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia, dziękujemy uczniom za dyscyplinę i wspólną dobrą zabawę, dziękujemy Rodzicom za odwiedziny, wsparcie i humor, dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego święta!!!
Dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe:
Starostwu Powiatowemu w Pińczowie, Burmistrzowi Miasta i Gminy Pińczów, Dyrekcji sklepu AUCHAN Kielce,
Do zobaczenia na następnym festynie. Już dziś zapraszamy.
więcej zdjęć w galerii
Kolejna,V edycja Festiwalu "Zielono Mi ", już za nami. Jak zwykle było wielu wspaniałych gości, dużo dobrej muzyki i niezapomniana atmosfera. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu była absolwentka pińczowskiego gimnazjum, uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia Anna Garula. Zespół "No Problem" działający przy Warsztacie Terapii Zajęciowej porwał wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca. Zapraszamy na fotoreportaż.
W dniu 12 maja 2017 r. uczniowie wprowadzili w zaczarowany świat czytając fragmenty ulubionych bajek i baśni. Z okazji Święta Książki w naszej placówce odbyło się spotkane , którego gościem honorowym był pracownik biblioteki publicznej w Pińczowie. Na wstępie obejrzeliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą historię książki. Inscenizacja „Książka przed Sądem” uświadomiła nam jak ważna jest książka dla każdego z nas. Na zakończenie uczniowie czytali ulubione wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
więcej zdjęć w galerii
Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole, które odbyły się 11 maja 2017r. Przygotowaliśmy z tej okazji wiele atrakcji i niespodzianek.
Najpierw uczniowie dowiedzieli się, jakie nasza planeta ma dla nas przepiękne dary oraz co ją zatruwa i niszczy. Z kolei po obejrzeniu bajek pt.: "Rady Pana Śmietnika" oraz „ Drugie życie butelki Petulki”, wszyscy dowiedzieli się, co to jest recykling i jak należy segregować odpady. Wiele emocji wśród uczestników wzbudziło doświadczenie uświadamiające, w jaki sposób Ziemia krąży i obraca się wokół słońca. Uczniowie mogli również pochwalić się swoją wiedzą podczas quizu i zagadek ekologicznych.
Kiedy jedna grupa uczniów brała udział w zadaniach sprawnościowych oraz quizach o tematyce ekologicznej, druga grupa dzieci zaangażowała się w wykonanie plakatu podsumowującego dzisiejsze święto.
Plakat: „Kocham, lubię, dbam i szanuję” został wykonany z niebieskich i zielonych serduszek, wyciętych z brystolu. Elementy następnie zostały ułożone w trójwymiarowy rysunek przedstawiający naszą planetę. Plakat został również ozdobiony kolorowym napisem. Do pracy wykorzystaliśmy materiały z recycklingu.
Czasochłonne dzieło sztuki zostało szybko wykonane dzięki pracowitości uczniów i wsparciu ze strony nauczycieli. Efekt końcowy robi wrażenie.
więcej zdjęć w galerii
Chałupki to niewielka wieś, która słynie nie tylko w Polsce lecz również w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarskich. W tej świętokrzyskiej miejscowości od 1998 roku działa Ośrodek Tradycji Garncarstwa, który odwiedziliśmy w dniu 10 maja 2017r.
Przywitał nas jego kustosz pan Józef Głuszek, który opowiedział o pięknym fachu toczenia garnków. Pokazał wiele ciekawych naczyń i rzeźb z gliny, przytoczył zabawne historyjki i anegdoty z nimi związane. Kiedy już obejrzeliśmy eksponaty przyszedł czas na sprawdzenie własnych umiejętności na kole garncarskim. Pod opieką garncarki - pani Eli, wszyscy doświadczyliśmy przyjemności i trudu pracy z gliną. Powstały niepowtarzalne filiżanki, wazoniki i miseczki, które następnie zostały zabrane do wypalenia w piecu. Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa i niepowtarzalna. Udział w warsztatach sprawił wszystkim wiele radości a własnoręcznie wykonane prace otrzymamy po wypaleniu ich
w specjalnym piecu. Będą stanowiły miłą pamiątkę z wycieczki.
Pobyt w Chałupkach był dla nas niezwykłą przygodą i podróżą w czasie!
więcej zdjęć w galerii