Nawigacja

Zajęcia terapeutyczne

Alpakoterapia to  terapia, którą zaleca się przede wszystkim dzieciom z różnego rodzaju deficytami lub zaburzeniami rozwojowymi. Jest nie tylko przyjemna, ale niesie ze sobą wiele korzyści.

Podczas zajęć alpakoterapii zwierzęta można głaskać, przytulać, bawić się z nimi, karmić i wykonywać czynności pielęgnacyjne.

Zarówno widok alpak, które są bardzo sympatyczne oraz urocze, jak i dotykanie ich miękkiej okrywy włosowej jest bardzo przyjemnym doznaniem, które powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. To dlatego kontakt z alpakami wycisza, relaksuje, uspokaja i poprawia nastrój, ale także kształtuje kompetencje społeczne oraz komunikacyjne, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, pokonywaniu lęków, budowaniu pewności siebie. Ponadto zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy
i rozwój psychospołeczny dzieci.

 

Zajęcia odbywają się w Leśnym Przytulisku, gdzie zawsze z uśmiechem czekają na nas alpaki- Tytus
i Karlos, osiołek-Kubuś, kucyki, króliki i owieczki oraz ich opiekunowie.

 


Hipoterapia to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i sprawności przy pomocy konia i jazdy konnej. Uniwersalność metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. 

Zajęcia z hipoterapii dla wychowanków naszego Ośrodka są prowadzone systematycznie w Ośrodku Jazdy Konnej i Hipoterapii ,,HIPOLAND''.

Ośrodek bierze udział w projekcie ,, Koń - wszechstronny rehablilitant ciała i ducha'' współfinansowanym ze środków PEFRON-u.

Hipoterapia umożliwia stymulację rozwoju psychoruchowego dziecka, w tym:

  • poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej oraz orientacji w schemacie własnego ciała,
  • zwiększenie możliwości koncentracji uwagi i utrzymania zorganizowanej aktywności,
  • zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń,
  • rozwijanie samodzielności;
  • zmniejszenie zaburzeń równowagi i poprawę reakcji obronnych,
  • zwiększenie możliwości lokomocyjnych,
  • zwiększenie poczucia własnej wartości,
  • relaksację i osłabienie reakcji nerwicowych,
  • zapewnienie kontaktu ze zwierzęciem i przyrodą.

 

 

Zajęcia na basenie

Uczniowie z naszego Ośrodka  korzystają  z dodatkowej rehabilitacji ruchowej na Pływalni Miejskiej „Basen Delfinek” w Pińczowie.


Zajęcia na basenie odbywają się systematycznie i przeznaczone są dla dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności – zarówno intelektualnej, jak i ruchowej  oraz autyzmem.

Cały proces rehabilitacji w wodzie w głównym stopniu polega na oswojeniu dzieci z wodą i na nauce najprostszych elementów poruszania się w basenie. W przypadku dzieci z niewielkim stopniem niepełnosprawności, wprowadzane są też elementy nauki pływania.  
Woda to środowisko dające rozluźnienie i ułatwiające wykonywanie pewnych ruchów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym. W wodzie ich mięśnie łatwiej reagują i rozluźniają się. 

Zajęcia odbywają się w małych grupach 6-7 osobowych, każde dziecko ma swojego opiekuna, który przebywa z nim w wodzie podczas zajęć.

Prowadzący starają się nadać  zajęciom formę zabawy. Zależy im, by dzieci nie myślały, że wykonują trudne ćwiczenia, tylko po prostu dobrze się bawiły. 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pińczowie im. bł. ks. J. Pawłowskiego
    ul. Marszałka J. Piłsudskiego 13 28-400 Pińczów
  • (+41) 357-30-13

Galeria zdjęć