Integracja sensoryczna -to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz z własnego organizmu. Terapia SI ma postać „ naukowej zabawy, „ w której dziecko uczestniczy, celem zajęć jest dostarczenie w sposób kontrolowany, odpowiedniej liczby bodźców zmysłowych, zwłaszcza przedsionkowych proprioceptywnych i dotykowych. Adekwatna Integracja Sensoryczna jest podstawą do prawidłowego rozwoju ruchowego, uczenia się i zachowania.
Sala Doświadczania Świata -jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów: lampy UV, kolumny bulgoczące, kaskady świetlne, projektory przestrzenne. Głównym celem organizowania tego typu sal jest stworzenie możliwości odbierania nowych bodźców: wzrokowych, słuchowych, dotykowych i węchowych, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu i zabawy.
Terapia EEG Biofeedback – to trening pracy mózgu opracowany przez naukowców z ośrodka szkolenia astronautów NASA w Stanach Zjednoczonych. Metoda ta wykorzystuje EEG, czyli elektroniczny zapis pracy mózgu, a opiera się na zasadzie bioregulacji i samouczenia się mózgu formą treningową wielozabawy …. Parametry treningu ustala terapeuta kontrolujący przebieg całego treningu. By ułatwić zadanie, podczas terapii jako informację zwrotną wykorzystuje się aplikacje graficzne (gry komputerowe o bardzo uproszczonej formie) sterowane zamiast joystikiem, klawiaturą czy myszką, sygnałem EEG rejestrowanym przez komputer.
Korekta wad mowy – polega na stymulowaniu rozwoju mowy, myślenia oraz korygowaniu istniejących wad wymowy, budowaniu i rozwijaniu sprawności komunikacyjnej.
Zawsze metody i formy pracy dostosowane są do indywidualnych możliwości uczniów.
Korekta wad mowy obejmuje:
budowanie kontaktu i motywacji do komunikowania się,
usprawnianie i przygotowanie narządów artykulacyjnych,
budowanie kompetencji językowej i rozwijanie sprawności językowej,
ćwiczenia w zakresie korekcji wad wymowy.
Podczas zajęć wykorzystuje się multimedialne, specjalistyczne programy logopedyczne oraz komputerowe programy edukacyjne, zwiększając tym samym atrakcyjność procesu edukacyjnego.